Znaczenie rozmiaru opon

  • Posted on: 3 January 2018
  • By: addmean
Właściwie dobrane opony są ważniejsze, niż duża liczba kierowców mogłoby twierdzić. Zależy od nich wiele czynników wiążących się z wygodą kierowania samochodem, jego poprawnym działaniem, jak również bezpieczeństwem. Ten ostatni czynnik rzecz jasna ma wielkie znaczenie. Bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem musi być zapewnione. Tak wiele z kolei zależy w tych sprawach od właściciela samochodu; dotyczy to między innymi ogumienia.
opony samochodowe
Author: Mathew Bedworth
Source: http://www.flickr.com
Sporo słyszy się o tym, jak istotna jest regularna wymiana opon na nowe. Także obowiązek zmiany opon w zależności od warunków pogodowych jest nierzadko podejmowanym tematem. Rzadziej z kolei mówi się o odpowiednim dopasowaniu wielkości opony. Określenia takie jak na przykład „opony 215 55 16” do tej pory dla wielu ludzi są nie do rozwikłania. Ten ciąg znaków oznacza mianowicie dokładny rozmiar opony i jest to określenie profesjonalne, stosowane na szeroką skalę przez fachowców. Taki symbol można również znaleźć w aucie i na jego podstawie kupować nowe ogumienie.Jak poznać rozmiar Identyfikowanie wielkości opony zwykle nie nastręcza wielu kłopotów. Jest pewna liczba miejsc, gdzie w każdym przypadku znajdzie się oznaczenie mówiące o rozmiarze opon. Jednym z tych miejsc jest rzecz jasna opona, na większej części modeli oznaczenie można znaleźć z boku opony. Oprócz tego symbolu tego można szukać również w pobliżu wlotu paliwa, a także we wnętrzu części samochodów. Informacja ta na pewno znajdzie się również w książce serwisowej pojazdu. Należy również pamiętać, że w przypadku samochodu nabytego w salonie opony zawsze będą właściwie dopasowane. Z kolei kupując samochód od innej osoby trzeba pamiętać o sprawdzeniu, czy ogumienie właściwe dopasowane.

Serwisy i sklepy z ogumieniem
Jeżeli z jakiejś przyczyny nie uda się określić właściwego rozmiaru opony, można zapytać o radę specjalistów. Podstawowym miejscem będzie w takim przypadku autoryzowany serwis danej marki auta, w którym tego rodzaju wiadomość na pewno się uzyska. Dostanie się tam także komplet opon w odpowiednim rozmiarze, jednak ceny niekiedy są wysokie. Bardziej korzystne są z pewnością w rozmaitych sklepach z ogumieniem, w których także symbole takie jak „opony 195 60 15” są dobrze znane pracownikom.