Zabezpieczenia silników oraz innych sprzętów

  • Posted on: 22 June 2018
  • By: addmean
Od momentu odkrycia silnika napędzanego parą w 1782 roku możemy spokojnie przyznać że nastała współczesność, a z pewnością że zdecydowanie przyśpieszyliśmy postęp technologiczny. Zresztą ostatnie dwudziestolecie XVIII w. jak też następne stulecie to bezprzykładny czas w sferze nauki i technologii. To wtedy opracowane założenia są podstawą dzisiejszego świata takim jakim zna go człowiek XXI wieku. Najbardziej skok ten unaocznił się w przemyśle rolniczym i w przemyśle wydobywczym, a także w komunikacji.
silnik
Author: JOHN LLOYD
Source: http://www.flickr.com
Wynalazek ten i jego następcy poza pozytywnymi stronami takimi jak wzrost efektywności niestety niosły ze sobą także zagrożenia dotychczas nie znane. Przede wszystkim machiny poruszane napędami bez bezpieczników same nie potrafiły się wyłączać w wypadku niebezpieczeństwa. Wraz z przyspieszeniem technicznym, zmniejszeniem motorów i zmniejszeniem kosztów wytwarzania należało pomyśleć o sposobach ochrony pracowników.Najlepiej aby zabezpieczenie to było samoczynne. Takimi aparatami są wyłączniki silnikowe. Zależnie od zastosowanego rodzaju urządzenia wyłączenie może nastąpić w różnorodnych warunkach, w zależności od na przykład ciśnienia. Wyłączniki silnikowe, mają za cel przed wszystkim ochronę samego napędu przed zniszczeniem lub uszkodzeniem. Dzięki temu chronią całe urządzenie również przed pożarem wywołanym zwarciem. Wyłączniki silnikowe - wbrew swej nazwie - potrafią także puścić w ruch napęd. Źródło: .


silnik
Author: Honda
Source: Honda
Innym zabezpieczeniem jakie jest częstokroć wykorzystywane w różnego rodzaju urządzeniach jest przełącznik awaryjny maszyny wciskany przez osobę obsługującą. W zakładach pracy by ograniczyć wypadki podczas pracy zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z młynami profesjonalnymi, piecami i tym podobne, w ich obudowie montuje się wyłączniki krańcowe. W razie zagrożenia zależnie od rodzaju wyłącznika krańcowego przestawia się dźwignię bądź wciska klawisz i maszyna stopuje. Ogólnie powiedziawszy wyłączniki krańcowe stosuje się we wszystkich urządzeniach posiadających ruchome elementy robocze. Jak można się domyślić wyłączniki krańcowe używane są nie wyłącznie w przemyśle i produkcji, ale także w domach. Przykładem może tu być przełącznik ochronny w domowych kosiarkach czy robotach kuchennych. Sprawdź także więcej informacji na stronie .