Wspaniały dysk, który używany jest bardzo często. Czy już zdajesz sobie sprawę o jakim dysku mówimy?

  • Posted on: 3 January 2018
  • By: addmean
Dosyć często pojawiają się terminy, jakie nie mówią nic lub po prostu naprawdę mało. Są to kategorie z dziedziny, jakiej nie poznaliśmy, jaką się nie zajmujemy, to wreszcie mogą być dziwne skróty, a pełna nazwa jest w języku angielskim. Tak jest z wieloma kategoriami, gdyż język angielski jest najbardziej znany, tak więc powstaje w jego obrębie wiele interesujących terminów. W tym artykule możemy omówić niezwykle ciekawe zjawisko – dyski ssd. Z angielskiego solid-state drive albo solid state disk, oznacza urządzenia pamięci masowej wykreowane na podstawie pamięci flash. Mało jasne?
Zapraszamy do lektury.
kliknij i zobacz ofertę
Author: Cognoscenti*
Source: http://www.flickr.com
Termin ten ma związek z fizyką ciała stałego i w sumie oznacza zastosowanie w pewnym urządzeniu tranzystorów. Jest to znaczna zmiana na przykład, w odróżnieniu od technologii, jakie wykorzystują lampy elektronowe. Jednocześnie, w odniesieniu do SSD pojęcie solid state podkreśla że zastosowano w takim urządzeniu jedynie elementy nieruchome. To całkowicie inaczej niż w dyskach twardych, jakie zawierają też mechanizmy. Jak wobec tego skonsolidować te stare i nowe rozwiązania?

Zgodność została łatwo zachowana dzięki temu, że większość napędów SSD zostało wzbogaconych w specjalny interfejs, który przypomina współczesne dyski twarde, stąd często skrótowiec SSD tłumaczymy także jako solid state disk, czyli bliżej zdefiniowania czegoś w formie hard disk (nośniki SSD). Zasada działania pamięci w tym dysku jest dość identyczna, jak ta znajdująca się w pamięciach flash. Najbardziej poważna zaleta SSD to brak ruchomych części. Dyski te odznaczają się też krótszym czasem dostępu do danych, dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a również bardziej cichym działaniem. Pamięć SSD wykorzystuje się również w komputerach przemysłowych. Tam nie jest ważna znaczna pojemność, lecz ważna jest pewność działania i wysoka wytrzymałość na wibracje.SSD
Author: Clive Darra
Source: http://www.flickr.com
Pamięci SSD w aplikacjach przemysłowych nie muszą posiadać pojemności w liczbie 50-100 GB. Są niższe, jednakowoż to wystarcza, a dzięki temu generuje to mniejsze koszty. Koszty nośników flash o nie za bardzo dużych pojemnościach możemy porównać z dyskami HDD o dużych pojemnościach, lecz nośniki SSD są lepsze, a to przede wszystkim dzięki bezawaryjności działania, stabilności czasowi dostępu. Dodatkowo, markowe nośniki SSD posiadają najnowsze technologie, a to pomaga w pracy i podnosi żywotność całej pamięci. Te wszystkie plusy to tylko powiększenie pewności, że dyski ssd to rewelacyjny wybór, warto w te rozwiązanie zainwestować.