Windykacja – czemu ma dzisiaj tak wielkie znaczenie i jak działają firmy windykacyjne?

  • Posted on: 29 August 2018
  • By: addmean
Niestety, niekiedy klient nie chce zapłacić firmie należności za kupione towary albo realizowane usługi. Czasami zdarza się, że pożyczkobiorcy nie oddają swoich zadłużeń ze względu na brak środków, w innych przypadkach powodem jest nieuczciwość. Nie można się wobec tego dziwić, że dziś coraz większą popularnością charakteryzują się usługi firm windykacyjnych, które zajmują się skutecznym ściąganiem należności.


Wolny od długów, napis
Author: Simon Cunningham
Source: http://www.flickr.com
Windykacja nie jest łatwą branżą, jednakowoż bardzo potrzebną. Na jakiej zasadzie pracują firmy windykacyjne? Zazwyczaj, podstawowym krokiem jest skontaktowanie się z dłużnikiem oraz przedstawienie mu sytuacji. Co więcej, windykator pokazuje dłużnikowi proponowane wyjścia z danej sytuacji, chociażby opcję rozłożenia płatności na łatwiejsze w spłacie raty. Niekiedy bowiem dłużnik jest nastawiony ugodowo, pragnie od razu spłacić własne należności, ale nie dysponuje jednorazowo tak dużą kwotą. W takich przypadkach system ratalny jest dużo rozsądniejszym rozwiązaniem. Czasami okazuje się, że wystarczy telefoniczny kontakt z dłużnikiem, na którym wrażenie robi już sam fakt, że sprawa została przekazana do firmy windykacyjnej. Jakie inne rozwiązania może ona zastosować?

Z reguły, firma windykacyjna decyduje się także na przesłanie listownych przypomnień o konieczności oddania zadłużenia. W procesie kontaktowania się z dłużnikiem stosowane są również inne kanały, przykładowo poczta mailowa. Same zasypywanie wiadomościami, częste przypominanie o długu ma już duże znaczenie psychologiczne. Kto najczęściej decyduje się na skorzystanie z usług firm windykacyjnych? W zasadzie każdy, zarówno statystyczny Kowalski, jak również właściciele firm. Naturalnie, zgłaszane są głównie zadłużenia na wysokie kwoty.


windykacja
Author: Tori Rector
Source: http://www.flickr.com
Zdarza się też, że firma windykacyjna decyduje o wykupieniu długów, a następnie odzyskuje je od dłużnika. Kwota, którą za zadłużenia się uiszcza jest niższa niż ich faktyczna wartość, jednakże dla wielu wierzycieli to niezwykle komfortowe rozwiązanie, które gwarantuje błyskawiczny dopływ gotówki. Trzeba mieć bowiem świadomość tego, że windykowanie zadłużenia bezpośrednio od dłużnika może trwać i na pieniądze przyjdzie czekać naprawdę dość długo, co dla niektórych osób może być szczególnie problematyczne.