Wakacje w siodle

  • Posted on: 4 April 2017
  • By: addmean
W naszym kraju jazda konna, od kilku sezonów zdobywa coraz bardziej pokaźną liczbę fanów. Wiele osób urzeczonych jest bliskim kontaktem z koniem, a wielkie szczęście przynosi im poszerzanie jeździeckich umiejętności. Jednocześnie pojmują, że jazda konna nie jest ani bardzo droga, ani sprawiająca trudności.


obozy konne
Oczywiście, nie mamy na myśli sytuacji gdy jesteśmy właścicielem własnego konia, wówczas koszt jego utrzymania dla niejednego z nas może być zbyt duży. Jednak jeżeli nie czujemy się na siłach (nie tylko finansowych), aby własnego konia posiadać - nie jest to koniec świata.

Z pewnością odnajdziemy w pobliżu stadniny koni, w których nauczymy się jeździć. Jest to łatwiejsze niż nam się wydaje, ponieważ sport ten staje się coraz popularniejszy, a co za tym idzie - w Polsce mamy coraz więcej stadnin. Na co warto zwrócić uwagę? Na pewno trzeba wiedzieć, iż rozmiar klubu nie przekłada się na jakość szkoleń, a na nauczyciela dobrze jest wybrać osobę z uprawnieniami instruktora PZJ. Zawsze jest czas na naukę, drzwi stadniny stoją otworem dla każdego.

Chociaż im w młodszym wieku zaczniemy pobierać naukę tym szybciej zauważymy efekty. Warto w związku z tym zainteresować dzieci końmi, albowiem jeśli naprawdę złapią bakcyla, będzie to miłość na całe życie. Zwierzę odwzajemnia uczucie - w ciężkich chwilach potrafi „przytulić” i trącić łbem. Może być także znakomitym terapeutą. Kontakt przez dotyk z koniem, jego ciepłota ciała i psychiczne oddziaływanie na człowieka udowodnione zostało już dawno temu. Wakacje nadejdą szybciej niż nam się wydaje... Zastanawiamy się, snujemy plany jak zorganizować czas naszemu dziecku. A może wspólnie przedyskutujemy wyjazd na obóz jeździecki? (przeczytaj więcej) Aby przekonać naszą niezdecydowaną osóbkę zobaczmy pobliskie stadniny, blogi poświęcone tej tematyce (np. wpisując w wyszukiwarce internetowej słowa obozy konne).

Dzieci w kontakcie ze zwierzęciem, uczą się także dyscypliny, ponieważ przeważnie przed osiodłaniem należy wyczyścić konia, założyć siodło i uzdę. Później przychodzi czas na jazdę z instruktorem. Po niej trzeba odprowadzić konia do stajni, rozsiodłać i wyczyścić. Całe przedsięwzięcie zajmuje ok. 2 godz, lecz gdy dziecko pokocha konie, czynności te będą dla niego tylko przyjemnością.