W jaki sposób ubrać się w góry latem - przewodnik dla wakacyjnego wędrowca

  • Posted on: 22 June 2018
  • By: addmean
W jaki sposób przyodziać się w góry w lecie? Jak dobrać ekwipunek oraz ubiór, żeby spełnił swoją rolę? Czym pokierować się na zakupach, czy wyłącznie ceną? Zbliża się okres wakacyjnych wyjazdów i wiele osób staje przed tymi dylematami. W zwięzłym informatorze postaramy się doradzić, jak przygotować się na weekendowy wypad i dłuższy wyjazd.

Author: Susanne DaDavidsson
Source: http://www.flickr.com
Chodząc po górach albo przemierzając Europę stopem, powinniśmy pomyśleć o dobrym plecaku. Stylistyka to sprawa indywidualna. Na pierwszym planie musi być ciężar a także ergonomia. Zwracajmy uwagę na łatwość dostępu do wnętrza plecaka, dobrze jeżeli taka możliwość jest również z dołu oraz z boku; nie będziemy musieli wyjmować wszystkiego, aby dostać się do w głębi wsadzonej rzeczy.

Niezbędna będzie regulacja pasów w zależności od poziomu napełnienia plecaka. Sama konstrukcja pasów powinna zapobiegać "wrzynaniu" się w ramiona przy większym obciążeniu. Fragment, na jaki niewiele osób zwraca uwagę, to pas biodrowy. To właśnie on powinien brać na siebie główny ciężar plecaka (naturalnie nie mówimy tutaj o małym plecaku na parogodzinny spacerek, aby zmieścić butelkę wody oraz dokumenty). Ciężar oparty na samych ramionach narzuca zgarbienie postawy, wywołuje większe zmęczenie, natomiast po całym dniu włóczęgi ogromny ból ramion. Odzież turystyczna . Spodnie - przede wszystkim leciutkie a także "oddychające".

Kurtki sportowe
Author: Adidas
Source: Adidas
Jeżeli budżet nam na to pozwoli, warto rozważyć kupno spodni z odpinanymi nogawkami. Nie możemy jednakże spodziewać się, iż będą one wodoodporne. Spodnie z "wyższej półki" posiadają membranę, ale w ciepły dzień daleko w nich nie dojdziemy. Jednym z wielu rozwiązań mogą być spodnie z szybkoschnącej tkaniny. Jeżeli natomiast chodzi o kurtkę, w przeciwieństwie do spodni dobrze jest, a nawet należy, zwrócić uwagę na membranę.

Buty trekkingowe męskie. W trakcie zakupu butów wiele osób kieruje uwagę na stylistykę, zapominając o istotnych parametrach. Przymierzając buciki w sklepie, nie można mieć żadnych obiekcji. Obuwie powinno dawać nam odczucie, że leży idealnie. Niewłaściwie dobrane buty to udręka na szlaku a także niszczenie stopy. Należyte buciki chroniące przed kontuzją, skaleczeniem oraz niespodziankami w trawie lub leśnej ściółce (np. żmijami), to buty ponad kostkę.