W jaki sposób działa katalizator i jakie modele katalizatorów zdołamy obecnie wymienić?

  • Posted on: 1 August 2018
  • By: addmean
Katalizator jest to ważka część każdego wozu jednoosobowego, jakiego celem jest przyspieszenie reakcji, które zachodzą wewnątrz spalin w aucie. Dzięki temu powstają substancje, jakie są sporo mniej szkodliwe dla otoczenia i środowiska. Jak więc nietrudno się domyślić katalizator w wozie pełni naprawdę ważną rolę.


Obecnie wiele osób porusza się wozem co sprawia, iż ilość spalin w otoczeniu, a co za tym idzie szkodliwych substancji, jest ogromnie wysoka. Katalizator do Forda w wozach zezwala więc na ich ogromne obniżenie, jest to więc urządzenie ogromnie
Samochody
Author: Tom Blackman
Source: http://www.flickr.com
pożyteczne dla naszego środowiska.

A jakie zdołamy obecnie wyróżnić modele katalizatorów? W zależności od typu silnika możemy wymienić dwa typy katalizatorów, pierwszym z nich jest reaktor trójfunkcyjny TWC, który jest wykorzystywany w wozie o zapłonie iskrowym. Reaktory te utleniają tlenki wodoru do dwutlenku węgla i wody, dodatkowo redukują tlenki azotu. Możemy także wyróżnić katalizatory utleniające, jakie są wykorzystywane w silnikach o zapłonie samoczynnym. Ten model katalizatorów utlenia tlenek węgla i węglowodory.

Aktualnie katalizatory są całkiem solidnym urządzeniem i przy odpowiedniej eksploatacji wozu zdołają przetrwać faktycznieniesłychanie sporo kilometrów. Jednak wypada pamiętać o tym, iż katalizatory funkcjonują w niezwykle wysokiej temperaturze, wskutek tego bez trudności mogą się zepsuć na skutek rozlicznych uszkodzeń zewnętrznych, na przykład podczas zetknięcia z zimną temperaturą.

Toteż powinno się odpowiednio dbać o swój wóz, ponieważ wymiana katalizatora na nowy bądź jego naprawa jest najczęściej niezmiernie droga. Szczególnie tyczy się to starszych modeli samochodów. Więc jeśli nie chcesz niepotrzebnie narażać się na dodatkowe koszta to zadbaj o jakość swojego samochodu. Dbaj o niego pod każdym względem, pamiętaj o regularnych przeglądach oraz nie forsuj swojego auta w trakcie jazdy, a dzięki temu nie tylko katalizator, lecz także inne znaczące elementy Twojego samochodu będą wydajnie funkcjonować przez wiele długich lat.