W jaki sposób dbać o auto: jakie elementy musimy wymieniać

  • Posted on: 21 September 2018
  • By: addmean
Jeżeli stajemy się właścicielem samochodu, chcemy, żeby jak najdłużej działał. Najczęściej jest to inwestycja na długi czas, w związku z czym dbamy o nią jak najlepiej. Jak wiadomo pewne elementy muszą być zmieniane w odstępach czas, należy o tym nie zapominać i nie pomijać. Jak dbać o auto?
samochód
Author: Howdy
Source: http://www.flickr.com
Co 24 miesiące trzeba wymieniać olej hydrauliczny. Stosuje się go w m.in. układach hamulcowych lub siłownikach hydraulicznych. Warto to wykonać, ponieważ specyfik ten chroni części metalowa, dzięki czemu zmniejsza ich zużywanie. Kolejny jest olej (ciąg dalszy tego materiału - http://www.toreal.pl/wymiana-oleju/) silnikowy i jego filtr. Właściwie to ta para przychodzi na myśl, gdy wspominamy o wymienieniu czegoś w samochodzie np. płyny chłodnicze. Olej wymaga się wymiany raz w roku albo po przejechaniu 15-30 tysięcy km. Należy sprawdzać również filtr kabinowy i klimatyzację. Jeżeli nie robimy tego, powietrze w samochodzie staje się pełne zanieczyszczeń, co z całą pewnością nie jest prawidłowe dla naszego zdrowia.

Filtr ten należy wymienić raz w roku bądź po przebyciu 15 tysięcy km. Niezwykle istotny jest olej - oleje - do skrzyni biegów. Gdy zależy nam na tym, żeby działała ona sprawnie i bez problemów pierwsza wymiana jest niezbędna w przedziale 40-120 tysięcy km. Pozostałe niestety należy zmieniać wcześniej, ponieważ nie jesteśmy w stanie wypełnić całości. Bezpieczna jazda jest niewykonalna bez działających klocków hamulcowych. W niektórych przypadkach ich starcie jest pokazywane na panelu auta, jednak kłopoty można także rozpoznać po niecodziennym zachowaniu
samochód
Author: order_242
Source: http://www.flickr.com
na jezdni.
Oszacowany przedział to ok. 30-60 tysięcy km. Wymianie podlega także płyn hamulcowy - średnio co 2 lata. Co ok. 5 lat należy wymienić akumulator. To zdecydowanie usprawni ruszanie. Chociaż może się to wydawać nieistotne, ważny jest również płyn do spryskiwacza, który warto uzupełniać, żeby móc doskonale widzieć drogę - jak wybrać zimowy płyn do spryskiwaczy. Jeśli mowa o wymianach, nie można zapominać o oponach. Wielu kierowców zadaje pytanie, czy zmiana opon ze względy na porę roku jest konieczna. Z całą pewnością tak. Znacznie zwiększy to nasz komfort jazdy i pozwoli na uzyskanie najlepszych osiągów.

Samochód nie jest niedrogą inwestycją, w związku z tym często nabywany bywa na długi czas. Każdy chce, żeby był sprawny jak najdłużej. Jeżeli nam na tym zależy, musimy o niego bardzo dbać. Pierwszym krokiem będzie na pewno wymiana elementów, które zużywają się najczęściej. Kiedy przeprowadzimy te drobne naprawy, zdecydowanie przedłużymy życie naszego samochodu. Należy więc o tym pamiętać i cieszyć się sprawnym autem jak najdłużej.