Ustawianie wskaźnika napięcia – opieranie się na wartości docelowej, jest koniecznością działającego

  • Posted on: 3 January 2018
  • By: addmean
Zasilacze transformatorowe stanowią o możliwościach wielu narzędzi elektrycznych i elektronicznych. W rzeczywistości są już bardziej odstawiane na dalszy tor, co jest wynikiem popularyzacji efektywniejszego rozwiązania w postaci zasilaczy impulsowych.

Zasilacz transformatora jest prostą konstrukcją o rozmiarach nieco większych niż ludzka pięść. Jego budowę stanowią trzy części: sam transformator, czyli uzwojenia wykonane z miedzi lub aluminium, system prostująco-filtrujący oraz stabilizator wskazania napięcia. To ostatnie ogniwo można pomijać w prostszych egzemplarzach zasilaczy gdzie wystarczą tylko transformator i sam układ.
ospel.pl
Jest przyjęte, że klasyczne wartości zasilania wielu sprzętów elektrycznych stanowią liczbę dwustu trzydziestu wolt i pięćdziesiąt herców. To pozycje wejściowe do i z gniazdek – regulowanie w górę dywaniki (moja strona) w dół tej wartości to zadanie dla sprawnego mechanizmu zwojów w transformatorach. Same transformatory powodują małą, ale jednak, utratę mocy, która jest związana z pochłanianiem przez urządzenie większej ilości ciepła. Reakcja na wysyłanie energii do drugiego urządzenia ma miejsce w „sercu” transformatora. Przy większych dysproporcjach, zwłaszcza przy redukowaniu wskaźnika napięcia, rdzeń transformatora staje się wyjątkowo ciepły. Przed zbytnim przegrzaniem chronią go specjalne rurki metalowe, nazywane radiatorami. Uszczerbki w przesyłaniu mocy zmniejszać można też, i to nawet kilkukrotnie, obudowując rdzeń transformatora szkłem metalicznym. Takie modele są wyjątkowo drogie. Polski rynek nie wytwarza transformatorów z rdzeniem ze szkła metalicznego. Taki sprzęt dostaniemy przeważnie na rynku niemieckim lub amerykańskim (kliknij, by wejść na stronę).Zasilacze w modelach transformatorowych ustępują miejsca impulsowym. Ich mechanizmy pozwalają dzielić duże wskazania napięcia, co jest ich znaczną przewagą konstrukcyjną. Oznaki niewydolnych zasilaczy naszych urządzeń, np. komputerów, widoczne są w postaci swądu spalonej izolacji, regularnym wyłączaniu urządzenia, braku sygnału pracy zasilacza. W takiej sytuacji wiemy, że winy za niedziałanie nie można zrzucić na gniazda komputerowe, awarię prądu czy usterkę samego urządzenia.