Tuning pojazdu: co jest zabronione

  • Posted on: 11 July 2018
  • By: addmean
Drogi pełne są podobnych do siebie aut, które nie zwracają na siebie niczyjej uwagi. Nic więc dziwnego w tym, iż nie brakuje takich zmotoryzowanych, jacy chcą wyróżnić się w szosowym potoku szarości. Jedną z metod na taki rezultat jest tuning, innymi słowy wyposażenie pojazdu w nieprzewidziane przez fabrykanta gadżety a także dodatki. Tuning może tyczyć się parametrów i cech jezdnych wozu bądź jego wyglądu. Tenże drugi, tańszy jak też bardziej efektowny, może jednakże zostać zakwestionowany przez najbliższy napotkany patrol policji.

tuning
Author: Moto "Club4AG" Miwa
Source: http://www.flickr.com
Czego zatem amantom tuningu uczynić nie wolno? Poniektórzy zmotoryzowani tuningowanie czterokołowców odbierają jako przejaw własnego charakteru, krzyk mody, sformułowanie swej osobowości oraz niezależności. Dla nich taka zabawa ma głównie wymiar estetyczny. Pragną oni w taki sposób wykreować jeden, niepowtarzalny egzemplarz danego modelu. Tuning optyczny posiada na celu zmianę wyglądu pojazdu z zewnątrz i we wnętrzu. W środku samochodów można zmienić prawie wszystko, zacząwszy od kierownicy, dźwigni zmiany biegów, wymiany zegarów, zainstalowania dodatkowego podświetlenia jak również montażu monitorów LCD, wstawiania oprzyrządowania audio, itp.Przy zmianach zewnętrznych czterokołowca często spotykamy się z zastosowaniem efektownych obręczy aluminiowych, zainstalowaniem sportowych tłumików, stosowaniem rozlicznych ozdób, spojlerów, zderzaków. Opcji wprowadzenia przeróbek jest naprawdę mnóstwo, a wszystko zależy od rezerw finansowych a także fantazji klienta. No, prawie wszystko.

Prawo polskie nie zabrania dokonywania tuningu aut. Tuning samochodów jest dopuszczalny pod warunkiem jednak, iż tuningowane części ekwipunku nie zagrażają bezpieczeństwu zarówno osób nim podróżujących, jak również pozostałych uczestników ruchu. Nim rozpoczniemy dokonywanie modyfikacji w naszym wozie warto zapoznać się z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w kwestii warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich koniecznego wyposażenia, a również z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w materii obszaru i metody wykonywania badań technologicznych pojazdów jak też wzorów dokumentów wykorzystywanych przy tych badaniach.