Trójwymiarowa rewolucja - najistotniejsze zalety skanu i wydruku 3D

  • Posted on: 3 January 2018
  • By: addmean
Drukarki i skanery 3D są zapoczątkowaniem rewolucji, która dała sposobność zmaterializowania dowolnego kształtu zaprojektowanego uprzednio na komputerze albo stworzenie trójwymiarowego obiektu na podstawie zeskanowanego elementu. Nad techniką pracowano już w latach osiemdziesiątych, następnie zaczęto z niej korzystać w wojsku i branży projektowej, zaś wkrótce może zastąpić zwykłą drukarkę w każdym domu. Jakie plusy odznacza wydruk i skanowanie 3D?

Rozpocznijmy od pierwszego rozwiązania, a więc wydruku 3D. Po pierwsze, pozwala on na nowe możliwości, również zwykłym użytkownikom, którzy mogą w zaciszu swojego domu tworzyć najbardziej skomplikowane w swej formie przedmioty. Poza tym wydruk 3D może oferować drukowanie z precyzją do 0,014 mm, a wszystko zależy od użytej technologii, dzięki której drukowany obiekt tworzony jest warstwa po warstwie z odpowiednich tworzyw. Niezaprzeczalną zaletą jest możliwość jego wykorzystania w medycynie. Nowe implanty zębowe, spersonalizowane plomby, kości, rekonstrukcje twarzy – to już nie science fiction, lecz realne życie. Nie można także zapomnieć o lekkim ażurowym gipsie zrobionym tą techniką, jaki jest nie tylko lżejszy niż tradycyjny, lecz i bardziej skuteczny w swoim działaniu. Przykładów jest wiele, należy stale dążyć na przód, albowiem dobro pacjenta nieustannie musi stać na pierwszym miejscu.

Poza tym tego rodzaju wydruk ma poważne zastosowanie w wytwarzaniu prototypów. Firma, nim wypuści dany produkt na rynek, może zrobić próbne obiekty, zweryfikować czy wszystko działa właściwie, aby wybrać ten najlepszy. Jeżeli natomiast chodzi o skanowanie 3D, ma ono tak samo szerokie zastosowanie w przemyśle medycznym, motoryzacyjnym, lotniczym i wielu innych. Umożliwia przeniesienie kształtu trójwymiarowego obiektu do komputera i zrobienie jego wersji cyfrowej, co – nie da się zaprzeczyć – znacznie przyspiesza proces projektowania. Nawet nad wyraz skomplikowane formy nie przyczynią się do żadnego kłopotu, bowiem obiekt skanowany jest z największą precyzją.

Dobrze jest podążać za duchem czasu oraz stosować nowe technologie, szczególnie, jeżeli mają się przysłużyć większemu dobru. Najistotniejszy jest rozwój oraz doszlifowanie technologii, by każdy w sytuacji takiej potrzeby miał okazję wykorzystać jego możliwości.