Teleskopowy system amortyzacji klapy bagażnika

  • Posted on: 2 August 2018
  • By: addmean
Niewielu z nas spodziewa się, że sprężyny gazowe cały czas są spotykane w naszym życiu. Możemy je zobaczyć w samochodach, motocyklach, pojazdach rolniczych, wszędzie tam gdzie potrzebne jest podźwigniecie i utrzymanie czegoś przy najmniejszym angażowaniu siły człowieka.
wnętrze samochodu
Author: Gib Goodrich
Source: http://www.flickr.com
Codzienne użycie sprężyn można znaleźć w klapach samochodowych. Dosyć często trochę mylnie nazwa się je, jako teleskopy samochodowe. Mylne wrażenie wynika z faktu, że teleskop dotyczy całego mechanizmu, które składa się z uchwytów, tłoku, prowadnicy i rzecz jasna ze sprężyny. Jej zadaniem jest generowanie siły, umożliwiającej nam wygodne i kontrolowane otworzenie i opuszczenie klapy. Hurtownicy często polecają sprężyny z tłumieniem dynamicznym, opiera się to na wypełnieniu ich specjalnym olejem, który amortyzuje ruch w końcowej fazie pracy teleskopu. Cylinder ze sprężyną jest również napełniony gazem, zazwyczaj azotem. Ze względów bezpieczeństwa należy zapamiętać, aby nie próbować samemu rozszczelnić teleskopów, gdyż jak podają producenci, może panować tam ciśnienie 30 atmosfer! Warto poczytać.Dzięki masowej produkcji i mało skomplikowanej konstrukcji amortyzatory klapy bagażnika są tanie. Ich koszt dla większości znanej marki aut wahają się w granicy 5 0-7 0 zł za sztukę. Amortyzator jest bardzo wytrzymały. Wielu inżynierów zapowiada "żywotność" na 25-30 tys. cyklów pracy - co przy przeciętnym użytkowaniu stanowi żywotność mniej więcej do 10 lat.


opona
Author: Pete Gregoire
Source: http://www.flickr.com
Dzięki prostej i zwartej budowie, montaż teleskopów jest z reguły łatwy instalacja amortyzatorów jest dziecinnie prosta . Ponadto, nie są potrzebne specjalne narzędzia. Wystarczy zwykły śrubokręt lub kluczyk do za mocowania końcówek i tyle.

Uwzględniając korzystną cenę, nie ma sensu szukać używanych amortyzatorów. Nigdy nie wiadomo kiedy mogą się zepsuć. Wiele modeli samochodów używa podobnych teleskopów, zatem łatwo dopasujemy ten właściwy. W pojazdach, które mają dwa teleskopy do bagażnika, zalecana jest wymiana obu, aby siła podnosząca była jednakowa. Wymiana samych sprężyn nie jest możliwa . Rozsądnie jest czasem oczyścić z kurzu teleskop, ale do środka nie dotrzemy. Stąd nie jest wykonywana naprawa tych mechanizmów. Nabywając dwie sprężyny gazowe radzimy wybierać tego samego producenta, a wcześniej odczytać model i naciągnięcie teleskopu.

Niesprawne sprężyny najlepiej oddać mechanikowi do recyklingu. Jeśli poszukujesz dobrej placówki tego typu na terenie Wrocławia - zobacz nabijanie klimatyzacji Wrocław