Spółkę możemy wycenić na wiele sposobów. Poznaj najbardziej znane i niezawodne metody

  • Posted on: 11 July 2018
  • By: addmean
Masz spółkę i myślisz nad tym jak ją jesteś w stanie wycenić? Rzeczywiście istnieją trzy metody, żeby tego dokonać, poznaj je i zdecyduj, jaki sposób będzie dla ciebie w najwyższym stopniu odpowiedni. Wycena wartości spółki to 3 różne podejścia. Zacznijmy od metody dochodowej.
rozmowa biznesowa
Author: Sebastiaan ter Burg
Source: http://www.flickr.com
Przy zastosowaniu tego podejścia wartość rynkowa kapitałów własnych jest uzgadniana na podstawie wartości obecnej przyszłych przepływów finansowych, jakie generowane są przez spółkę przy ustaleniu, iż bez przerwy dokonywane będą działalności operacyjne. Podstawą dokonania tej wyceny jest próg na czas 3-5 lat.

Kolejna to metoda porównawcza. W tej sytuacji wartość rynkowa własnych kapitałów Spółki określana jest na podstawie przyrównania wycenianego podmiotu z innymi podmiotami rynku publicznego o tym samym profilu. Wycenę dokonuje się na podstawie wskaźników różnorodnego rodzaju jak P/E czyli wartość/zysk netto, P/BV - tzn. cena do wartości księgowej oraz P/S czyli cena do przychodów netto ze sprzedaży. Wskaźniki te oddają w sposób zintegrowany jednocześnie: poprzednie zyski netto, wzrost sprzedaży, wzrost zysku, stabilność przeszłych dochodów, siłę finansową firmy, klasę kadry zarządzającej czy kondycję i perspektywy danej gałęzi przemysłu, w której działa firma, jej pozycje konkurencyjną etc.. Wskaźniki rynkowe to jedne z najczęściej wykorzystywanych narzędzi inwestycyjnych przez inwestorów finansowych. Ostatnim sposobem jest tzw. metoda bilansowa, co oznacza wycenę aktywów netto. To oznacza, że wartość definiuje się na podstawie majątku, lecz pomniejszonego o sumę zobowiązań, które ciążą na przedsiębiorstwie.biznes i Internet
Author: Steve wilson
Source: http://www.flickr.com
Tego typu wartość może zostać uaktualniona o obecną rynkową sumę składników aktywów oraz pasywów, jakie potrzebują korekty. Korektę trzeba zrobić sugerując się odpowiednimi dokumentami z szacunków wartości optymalnych składników aktywów oraz pasywów przedłożonych przez Spółkę. Jak więc widać, to którą metodę wybierzemy będzie zależeć od wielu wskaźników. Z pewnością przed podjęciem tego rodzaju decyzji musimy dokładnie wszystko sprawdzić, aby osiągnąć jak najbardziej realną i bardzo korzystną wycenę spółki. W innym wypadku możemy być niezadowoleni, a poszukiwanie przyczyny po fakcie może nic nie dać. Pamiętajmy więc, by z rozwagą zabrać się do tego zagadnienia. Autor: