Opony- jak wybrać i gdzie kupić najtaniej

  • Posted on: 12 July 2018
  • By: addmean
Samochód, opony
Author: iStock
Source: iStock
Zbliża się zima, z pewnością w najbliższym czasie temperatura spadnie poniżej zera, spadnie śnieg oraz na drogach pojawi się lód. W związku z tym spora część mieszkańców Poznania albo już założyła opony zimowe, albo dopiero ma zamiar to zrobić. Niektórzy dopiero mają w planach kupno nowych opon, ze względu na to, że te z zeszłego roku już przestały być bezpieczne, a jeszcze inni analizują gdzie nabyć opony letnie na kolejny rok. Niestety jest to spory wydatek, który może całkiem istotnie ograniczyć zasobność naszego portfela, co nie jest mile widziane, zwłaszcza w okresie przed Świętami Bożego Narodzenia. Z tego to powodu każdy szuka możliwości zaoszczędzenia paru złotych. Ale co zrobić, aby wydając jak najmniej zakupić odpowiedniej jakości wyrób? Jakie warunki muszą spełniać dobre opony zimowe? Przede wszystkim należy wiedzieć co to są „dobre opony zimowe” i które z dostępnych na rynku zakupić, aby odpowiednio zaspokoiły nasze oczekiwania. Odpowiednio podjęta decyzja o wyborze opon zimowych gwarantuje bezpieczeństwo, przyjemność z jazdy oraz pewność, iż kupiliśmy dokładnie to, na czym nam zależało. Oto cechy, na które musimy zwrócić uwagę: 1.Bieżnik, czyli wierzchnia część opony bezpośrednio kontaktująca się się z jezdnią. Wyróżniamy trzy rodzaje bieżników: bieżnik symetryczny (najmniej zaawansowany technologicznie, coraz rzadziej spotykany, w związku z czym również najmniej kosztowny), bieżnik asymetryczny (odznacza się różną rzeźbą po lewej i różną po prawej stronie opony. Zewnętrzna strona opony ma większe i masywniejsze klocki bieżnika, odpowiada za przyczepność. Wewnętrzna strona odpowiada za usuwanie wody i błota spod opony. Dzięki miarowemu rozłożeniu nacisku opony nie tak szybko się zużywają.)oraz bieżnik kierunkowy (najczęściej stosowany typ bieżnika w oponach zimowych. Rowki ułożone są „w jodełkę” w związku z czym najlepiej odprowadzają wodę oraz błoto spod opony przez co zapewniają możliwie dużą przyczepność).

Bieżniki
Source: Interopony.pl
2. Klasa - do wyboru mamy: ekonomiczną, średnią i wysoką. Klasa opon wiąże się zarówno z jakością wykonania, jak i z ceną.

3. Rozmiar opony - to podstawowa kwestia, ponieważ wielkość opony definiuje zakres bieżników, spośród których będziemy wybierać. By sprawdzić rozmiar opony należy spojrzeć do instrukcji pojazdu, sprawdzić wlepkę na klapce wlewu paliwa lub słupku wewnątrz pojazdu, za siedzeniem kierowcy. Informację taką można uzyskać również u autoryzowanego serwisanta marki bądź też w Internecie (np. na4.Indeks prędkości i nośności - uzyskujemy go razem z informacją o wielkości opon. O ile w przypadku opon zimowych, indeks prędkości może być niższy niż homologowany, tak, indeks nośności nigdy nie powinien być niższy od zalecanego.

To, na jakie opony się zdecydujemy zależne jest od dużej ilości czynników. Należy określić to, jakie są nasze upodobania w kwestii opony, oraz to, w jakich warunkach będziemy ich używać. Przykładowo, jeśli jeździmy głównie po zakorkowanym mieście, to musimy kupić opony, które pozwolą nam na natychmiastowe reakcje samochodu (np. na hamowanie). Jeśli zaś przemieszczamy się po terenie górzystym, to potrzebujemy opon o agresywnym bieżniku, z większą ilością lameli oraz wzorem klockowym. Ważny jest też preferowany styl jazdy.

Gdzie zakupić najtaniej? Odpowiedź na to pytanie jest istotna dla wielu z Poznańskich kierowców. Jak w większości przypadków, najlepszą drogą, by dotrzeć do tanich sprzedawców, jest Internet. Wpisując w wyszukiwarkę frazę, przykładowo: „opony Poznań”, „tanie opony Poznań” lub po prostu „opony letnie bądź zimowe”, znajdziemy linki do dużej liczby sklepów internetowych zajmujących się sprzedażą części do samochodów.
Author: k.s.
Tags: