Oddajesz swoje zepsute auto na złom? Dowiedz się, co musisz wiedzieć na ten temat

  • Posted on: 23 August 2018
  • By: addmean
Niewiele osób wie, ale złomowanie pojazdów jest dość ważny. Oczywiście mowa o legalnym złomowaniu, bo są przypadki, że ktoś to wykonuje bez zachowania wyznaczonych reguł.

Kasacja
Author: KOMUnews
Source: http://www.flickr.com
Pojedyncza ze stacji złomowania samochodu musi wziąć pojazd predestynowany do kasacji, jednak tylko jeżeli właściciel pokaże wszelkie potrzebne dokumenty. Te dokumenty to dowód osobisty, albo inny, który będą potwierdzać naszą tożsamość, karta pojazdu i dowód rejestracyjny. Obowiązkiem warsztatu, do którego przyprowadzimy nasz samochód , który nie jest dopuszczony do rejestracji, jest unieważnienie wspomnianych dokumentów. Niezbędne jest też przedstawienie oświadczenia, o tym że samochód został skierowany do kasacji.

Równocześnie kasacja pojazdów to również wówczas, gdy samochód jest niekompletne, więc wówczas też trzeba dostać zaświadczenie, iż tak naprawdę było. Ważnym obowiązkiem tego typu warsztatu jest odesłanie w terminie siedmiu dni dokumentów, które potwierdzą rozebranie samochodu. Tego typu dokumenty muszą zostać dosłane do właściwego działku komunikacji. Po naszej stronie również jest warunek zgłoszenia się do wydziału komunikacji, aby wyrejestrować pojazd. Nim to jednak zrobimy powinniśmy zapłacić zadawnione składki ubezpieczenia OC, oczywiście, jeśli poprzednio tego nie dokonaliśmy.Co jeszcze warto wiedzieć? Niszczeniem i recyklingiem pojazdów mogą zajmować się specjalistyczne zakłady złomowania pojazdów. Kasacja samochodu nic nie kosztuje, jednak istnieją określone warunki. Auto, które tam oddajemy musi być całe, zaś jego waga powinna mieć tyle, ile można wyczytać z dowodu rejestracyjnego. Jeśli pragniemy dodatkowo zarobić na zużytym pojedzie, np. sprzedając jego działające części, liczmy się z dodatkowymi kosztami. Jeśli specjalista stwierdzi, że pojazd jest wybrakowane, a jego waga jest niższa niż 90% wartości uwzględnionej w dowodzie rejestracyjnym, możemy zapłacić nawet do 10 zł za każdy „brakujący” kilogram. Nic w tym dziwnego – w końcu sprzedaż działających części z zużytych aut stanowi dużą część dochodów punktów demontażu pojazdów.