O jakie płyny powinien zadbać właściciel używając na co dzień swojego pojazdu.

  • Posted on: 3 January 2018
  • By: addmean
Nowoczesne auta potrzebują do odpowiedniego funkcjonowania sporo rozmaitych płynów. Dużej części kierujących przede wszystkim skojarzą się one z wycieraczkami, jakich się używa w czasie brzydszej pogody.
Sprężyna w rowerze
Author: http://pixabay.com/
Source: http://pixabay.com/


Wbrew pozorom są one bardzo ważne, gdyż niewłaściwa widoczność może spowodować utrudnienia w jeździe a nawet być zagrożeniem dla pozostałych uczestników ruchu. W przypadku tego typu płynu niezwykle ważne jest, aby był on dobrany do temperatury otoczenia. Zimowy płyn do spryskiwaczy ma w swoim składzie specjalne składniki, które gwarantują mu wytrzymałość do -22 stopni mrozu, za to letni jest przede wszystkim oparty na zwykłej wodzie. Z tego też powodu ważne jest, aby przed sezonem zimowym zmienić płyn na właściwy, gdyż po jego zamarznięciu będzie bardzo trudno korzystać z wycieraczek.


O odpowiednią ilość płynu trzeba zadbać także w przypadku układu chłodniczego. Obecnie w sprzedaży jest kilka typów takich płynów, z tego też powodu przed zakupem trzeba się zorientować, jaki jest używany w naszym pojeździe. Najbardziej popularny jest płyn do tira, zapewnia on dobre parametry a równocześnie jego cena nie jest zbyt wygórowana. Utrzymanie właściwej ilości płynu w chłodnicy ma bardzo duże znaczenie, ponieważ jego brak może doprowadzić do przegrzania jednostki napędowej. Kierowcy ciężarówek muszą kontrolować jeszcze jedną rzecz, a mianowicie adblue.adblue do tira i samochodu osobowego złożony jest z mocznika oraz wody, płyn ten jest dostarczany przed katalizatorem do układu wydechowego.
Jego podstawową rolą jest zmniejszenie ilości szkodliwych związków azotu powstających w czasie spalania paliwa.