Klimatyzacja samochodowa do pewnego momentu kojarzyła się tylko z samochodami z wyższej półki

  • Posted on: 17 January 2018
  • By: addmean
Z czasem ten luksus stał się rzeczą powszechną. W klimatyzację wyposaża się auta mniejszych klas. Obecnie klimę można spotkać też jako wyposażenie standardowe zwyczajnych samochodów miejskich.
Co powoduje rosnący ciągle popyt na tego typu wyposażenie nawet w krajach, gdzie upalne lato wcale nie trwa długo? Czy jedynie chęć podniesienia wygody? Otóż nie. Zdaniem fachowców udowodniono, że odpowiednio nastawiony klimatyzator przyczynia się w wielkim stopniu do wzrostu bezpieczeństwa na drogach.


Każdy z kierujących przypomina sobie zapewne uczucie jakie towarzyszy otwieraniu drzwi samochodu zaparkowanego uprzednio w całkowitym słońcu na asfaltowym miejscu postojowym. Fala gorąca ze środka pojazdu jest mocno odczuwalna. Potem należy wejść do tego "pieca" i prowadzić. W przypadku nie posiadania klimy kierowca i siedzący obok rozpoczynają prawdziwą walkę z wiatrakami. Uchylanie okien, działająca dmuchawa, która również nawiewa nie mniej chłodne powietrze nie dając oczekiwanych rezultatów. Wnętrze samochodu może rozgrzewać się aż do 60 stopni C.


Dmuchawa samochodowa, ważny link jest urządzeniem, mającym ścisły związek z układem klimatyzacji. Daje wentylację wnętrza samochodu poprzez przepływ powietrza. Dmuchawa pomaga więc skutecznie osiągnąć odpowiednią temperaturę w środku. Przyrząd ten wymaga wymiany, wtedy gdy zacznie wytwarzać nieregularny pęd powietrza albo zbytni hałas.


Dodge Challenger
Author: amateur photography by michel
Source: http://www.flickr.com


Kolejnym potrzebnym elementem są przewody do klimatyzacji sprawdź przykłady to za ich pomocą przenika czynnik chłodzący. W ciągu roku poprzez przewody i złącza z systemu ubywa ok. 10 do 15 proc. czynnika.
Wskazuje to, że już po trzech latach zdolność do schładzania wnętrza samochodu ulega dużemu zmniejszeniu. A więc ich skuteczność ma ogromne znaczenie dla strat w całym układzie klimatyzacyjnym.