Jakie są typy lutownic oraz czy można by nimi łączyć elementy dachów?

  • Posted on: 17 January 2018
  • By: addmean
Prawdopodobnie każdy z nas ma wśród swoich kolegów kogoś, kogo nazywa się mianem złota rączka. Tego typu specjalista potrafi naprawić prawie wszystko za pomocą zwykłych przyrządów.


kupić
Author: ///amy///
Source: http://www.flickr.com


Jednym z nich jest popularna lutownica, która służy do łączenia różnorodnych wykonanych z metalu części, jakie jednak nie są narażane na znaczne obciążenia. Jest ona wykorzystywana do prac dekarskich oraz przy naprawie sprzętów elektrycznych czy w modelarstwie. Za jej pomocą można by także wypalać ozdobne wzorki na płaszczyźnie drewna. Lutownica zakończona jest tzw. grotem, czyli zamienną metalową końcówką. Im są one cieńsze, tym bardziej precyzyjne prace można wykonywać. Są groty proste oraz zakrzywione, przy czym wykorzystuje się je do prac o różnorodnych charakterach. Lutownica działa na zasadzie podgrzania spoiwa łączącego lutowane części. Zazwyczaj jest to stop cyny oraz innego metalu. Do lutowania elementów elektronicznych powinno się używać stopu o 40 % zawartości cyny, natomiast do lutowania elementów wykonanych z blachy ocynkowanej - stopu o 60 procentowej zawartości cyny. W tym wypadku można by lutować np. rynny albo pokrycia dachowe.
Żeby czynność lutowania była wykonywana bez problemów, używa się ponadto kalafonię lub pastę do lutowania. Składniki te ułatwiają połączenie lutowanych części. Niezwykle popularne są lutownice, które rozgrzewają się dosyć długo (ok. parę minut). Mają one moc ok. 30-70W. Lutownice szybko się nagrzewające, czyli lutownice transformatorowe, podgrzewają się w trakcie zaledwie paru sekund.


Redukuje to niebezpieczeństwo przegrzania elementu łączonego. Takie lutownice mają ok. 100W mocy. Trzeba pamiętać, że do lutowania elementów elektronicznych, powinno się posługiwać lutownicą o relatywnie małej mocy.