Jakie akcje standardowego serwisowania są niezbędne do podtrzymania sprawności technicznej naszego auta?

  • Posted on: 3 April 2018
  • By: addmean
Dosyć często mówi się, że kupno auta to tylko początek wydatków. W końcu sporo więcej kosztuje utrzymywanie samochodu w dobrym stanie technicznym. Dlaczego tak jest? Trochę powodów postaramy omówić w tym artykule.

Jakie czynności trzeba okresowo wykonywać przy aucie?

Niestety, ze auta psują się. Oczywiście, niektóre częściej się psują, a inne rzadziej, jednak każde z nich wymagają starannego serwisowania.

Klasycznymi operacjami serwisowymi, które trzeba robić przy każdym samochodzie są m.in wymiana oleju, nabicie klimy, wymiana opon, wymiana świec czy wymiany filtrów powietrza czy kabinowego oraz zmiana okładzin hamulcowych. Jednakże skąd mamy wiedzieć, że przyszedł już czas na zmianę standardowych części użytkowych w naszym aucie?

selfie - samochód
Author: roovuu
Source: http://www.flickr.com
portret - samochód
Author: Daniel Jolivet
Source: http://www.flickr.com
Standardowe przebiegi wymiany.

Dla każdego samochodu częstotliwości zmian wyżej wymienionych rzeczy będą różne, z tego też powodu trzeba zajrzeć do instrukcji dotyczącej eksploatacji naszego auta. Jednak, często można założyć następujące czasy serwisowe:

samochód - malunek
Author: roovuu
Source: http://www.flickr.com
Wymiana oleju co dziesieć tysięcy km - przy takim dystansie jesteśmy pewni, że motor nie będzie używał starego oleju, jaki stracił już swoje parametry smarujące.

Klimatyzacja samochodowa musi być wyczyszczona i ponownie nabita co najmniej raz do roku - najlepiej zrobić to przed sezonem intensywnego używania klimatyzacji - czyli np. w kwietniu.

Wszystkie filtry warto jest wymienić raz w roku. zanieczyszczony filtr powietrza wyraźnie zmniejszy osiągi auta, przez zanieczyszczony filtr kabinowy jakość powietrza w kabinie będzie dużo bardziej nieprzyjemne, a brudny filtr paliwa sprawi, że dużo szybciej będą zużywane wtryskiwacze (wyciąganie wtryskiwaczy) w naszym aucie, co może przynieść duże wydatki na ich wcześniejszą wymianę.

Dobrze jest więc zadbać z głową o nasze samochód, gdyż tego typu rutynowe wymiany części nie kosztują dużo, a pozwalają oszczędzić dużo pieniędzy na ewentualnych naprawach. Dodatkowo, jeżeli mamy smykałkę do prac robionych samemu możemy również zaoszczędzić także na robociźnie, a dodatkowo nauczyć się kilku rzeczy o naszym aucie