Jaki rodzaj zaczepu jest najczęściej wykorzystywany w różnorodnych dziedzinach gospodarki?

  • Posted on: 12 July 2018
  • By: addmean
W wielu gałęziach przemysłu stosuje się nieskomplikowane pozornie przyrządy, bez jakich trudno mogłoby być wykonywać różnego rodzaju prace.


Rozmowa o zaczepach, jakie zależnie od danego zastosowania, mogą być różnej wielkości oraz mieć przeróżne parametry.
Dla przykładu hak zawiesiowy wykorzystuje się do wieszania na nim stalowego łańcucha. Wykorzystuje się je do transportu dużych ciężarów w halach magazynowych czy w halach montażowych. Połączenie zaczepu z łańcuchem przeprowadza się poprzez np. ogniwo łączące (w zawiesiach łańcuchowych) lub bezpośrednio na zawiesiu. Haki - (sprawdź https://kapitanhak.pl/pol_m_haki-holownicze-148.html) mają swą klasę odporności, która wyrażona jest wyznaczoną liczbą. Dla przykładu klasa 8 to wytrzymałość na rozciąganie rzędu 800 N/mm2. Wszystkie haki powinny posiadać deklarację poprawności CE i realizować m.in. normę PN-EN-13155. W odciągach łańcuchowych czy też zawiesiach linowych zazwyczaj wykorzystywanym hakiem jest hak widełkowy z zabezpieczeniem. W zależności od rozmiaru łańcucha, zmienia się tzw. parametr DOR, czyli dopuszczalne obciążenie robocze. Przykładowo dla zaczepu o średnicy 10mm współczynnik DOR wynosi 3,5 tony.


kontrola
Author: Benedict Seah
Source: http://www.flickr.com


Tego typu narzędzia sprzedawane są w sklepach z artykułami żelaznymi w niezwykle atrakcyjnych cenach. Dla przykładu hak zawiesiowy może kosztować około trzydzieści PLN. Oczywiście haki (tu) do łańcuchów zrywkowych, zatem tego typu, jakie są wykorzystywane w pracy w lesie są bardzo solidne oraz powinny zapewniać bezpieczne przykręcanie kłody.


Poza tym powinny też być wytrzymałe na zgniatanie czy przetarcia. Haki posiadają także odmienne właściwości, np. siłę zrywającą lub zdolność uciągu.