Jak uniknąć kontuzji? Wybierając odpowiedni sprzęt!

  • Posted on: 21 June 2018
  • By: addmean
Kontuzje podczas uprawiania sportu są czymś naturalnym. Przypuszczalnie każdy, kto zajmował się sportem, miał przynajmniej jedną kontuzję w życiu. Mimo to, że kontuzje się zdarzają, nie znaczy to, że nie można zminimalizować ryzyka ich pojawienia się.


Jedną z licznych najczęstszych przyczyn kontuzji bez wątpienia jest nieodpowiedni sprzęt sportowy.
Wiadomo – ile sportów, tyle odmiennych sprzętów jest potrzebnych. O ile jednak piłka do siatkówki czy koszykówki jest raczej łatwa do wybrania (nie zależy ona bowiem od czyjejś wagi ani wzrostu), o tyle inny sprzęt wymaga dokładnego przemyślenia i starannego wyboru. Na przykład, kupując kije do unihokeja należy wziąć pod uwagę wiele odmiennych czynników. Jednym z nich jest wzrost osoby, która będzie tego kija używała. Im jest ona niższa, tym krótszy musi być dany kij. Rada ta jest jednak szczegółowo wytłumaczona na odpowiednich stronach Internetowych. Granie zbyt krótkim kijem może mieć tak poważne konsekwencje jak m.in. ryzyko pojawienia się kontuzji kręgosłupa. Kolejnym kryterium wyboru tego sprzętu jest także nasza waga – im jest ona wyższa, tym bardziej sztywny powinien być kij.


rakiety do badmintona
Author: zombieite
Source: http://www.flickr.com


trasy
Author: centralniak
Source: http://www.flickr.com


Również wybierając rakiety do badmintona należy pamiętać o różnych czynnikach, tak by zmniejszyć ryzyko jakiejkolwiek kontuzji. Na przykład, zbyt ciężka rakieta spowodować może przeciążenia lub nawet kontuzje ręki. Pod uwagę należy wziąć również wybór odpowiedniego uchwytu oraz materiału. Jak widzisz, wybór najodpowiedniejszego sprzętu sportowego wcale nie jest tak łatwą sprawą. Niewątpliwie warto jednak poświęcić poszukiwaniu odpowiednią ilość czasu i uwagi.
Pomocne mogą być stacjonarne sklepy sportowe, w których możemy poradzić się sprzedawców, którzy często są specjalistami w danej dziedzinie fachu. Próbując uniknąć wszelkich kontuzji należy także pamiętać o tych już minionych. Przykładowo, jeśli miałeś złamany nadgarstek, stabilizator na kolano może okazać się dla Ciebie jedną z lepszych inwestycji.