Jak prawidłowo strzelać z łuku? O jakich kwestiach powinniśmy pamiętać, jakie są najbardziej istotne zasady?

  • Posted on: 22 June 2018
  • By: addmean
Łuk to jeden z najstarszych modeli broni miotających. Poznany jest ludzkości od co najmniej trzydziestu pięciu tysięcy lat, chociaż na pewno stał się pomocny w czasie środkowego mezolitu, tak więc około dziesięciu tysięcy lat przed nasza erą.

Strzały
Łuk składa się ze sprężystego pręta albo listwy zwanego łęczyskiem, a również linki która może złączyć oba końce pręta jaka jest zwana cięciwą. Pociskiem naturalnie jest strzała, cienki i długi pręt, jaki jest wystrzeliwany z łuku. Łęczyska łuku powinny być stworzone z elastycznego materiału, jaki może ulegać odwracalnemu odkształceniu poprzez ręczne naciągnięcie cięciwy. Cięciwa musi być dosyć cienka, lecz nie za mocno nierozciągliwą linką, dosyć wytrzymałą, ażeby nie pękać w chwili prostowania łęczyska po strzale.

Strzała zaś powinna być właściwie długa, aby wystawać w pewnym stopniu za łęczysko w momencie całkowitego naciągnięcia cięciwy. Takie strzelanie wymaga zaangażowania obu rąk. Strzelec powinien trzymać w jednej, prostej ręce łęczysko. Powinno ono być trochę poniżej połowy jego długości ręki. Dłoń najczęściej stanowi powierzchnię, która utrzymuje strzałę prostopadle do drzewca. W różnorakich rodzajach łuków mogą być również podstawki pod strzałę. Druga ręką łucznik musi trzymać także cięciwę - następna strona. Napinanie łuku to odpychanie łuku i ciągnięciu cięciwy, najkorzystniej zaś jest, jak obie tego rodzaju siły są w stanie być zrównoważone. Najlepsze i skuteczne strzelanie z łuku jest zależne od długich treningów siłowych oraz technicznych. Najbardziej ważną sprawą jest umiejętność dosyć długiego wytrzymania w pozycji bezruchu w chwili, maksymalnego naciągnięcia cięciwy. W momencie takim całe partie mięśni pleców, klatki piersiowej i obu rąk poddane są niezwykle mocnym naprężeniom.łuk
Author: Piotr Drabik
Source: http://www.flickr.com
Łucznik tak więc powinien móc wytrzymać taki wysiłek przez kilka, a czasem kilkanaście sekund, a to wszystko, żeby w konsekwencji mógł najbardziej trafnie wykierować swój łuk. Nie może więc podlegać jakimś drganiom, co więcej musi kontrolować swój oddech. Wzrost siły nieodzownej do naciągnięcia i utrzymania łuku jest proporcjonalny do pędu strzały, tak więc i do zasięgu łuku. Moment zwolnienia cięciwy polega na oddaniu strzału przy jak najmniejszym, kilkumilimetrowym otwarciu palców, która umożliwia zejście cięciwy z opuszek. Oczywiście, aby osiągać jak najbardziej zadowalające wyniki trzeba mieć wszystkie niezbędne akcesoria do łuku.