Jak dbać o stopy i kręgosłup?

  • Posted on: 3 January 2018
  • By: addmean
Ludzki kręgosłup jest jednym z podstawowych organów. Od jego kondycji zależy wygląd i ewentualne nieprawidłowości postawy, a co z tym bezpośrednio związane – generalny stan zdrowia i samopoczucie człowieka. Z tego względu istotne jest, by posiadać odpowiedni styl życia, by pamiętać o zdrowiu kręgosłupa na co dzień. Z drugiej strony objawy bólu kręgosłupa są bardzo często spotykane, a narastają w szczególności u seniorów. Może to w rezultacie powodować trudności z poruszaniem się, z zaśnięciem i z innymi czynnościami codziennymi.


Podobnie kwestia wygląda ze stopami. Nieodpowiedni sposób stawiania kroków może powodować wystąpienie schorzeń kręgosłupa i wad postawy, a także do bólu. Powinno się pamiętać jak dbać o stopy (tu) i słuchać rad lekarzy.
stopa
Author: Jorge in Brazil
Source: http://www.flickr.com


Bardzo istotne dla kręgosłupa jest utrzymywanie prawidłowej postawy. Swoistą kataklizmem współczesnego świata jest tak zwane garbienie się, powodujące wady postawy. Przede wszystkim jednak nie pamięta się o zdrowej i właściwej postawie w pozycji siedzącej. Współcześnie wielka i nieustannie zwiększająca się ilość ludzi prowadzi siedzący tryb życia. Związane jest to często z pracą biurową, przed ekranem komputera. Powinno się pamiętać o tym, by co jakiś czas wykonywać ćwiczenia na kręgosłup, a co najważniejsze – by w chwilach wolnych od pracy zażywać ruchu, na przykład w postaci spacerów czy jazdy na rowerze, joggingu (www). Dobrym rozwiązaniem mogą się okazać masaże pleców, które są nie tylko kojące, ale i korzystne dla zdrowia.

Tak samo ważne jest właściwe dbanie o stopy. Jak wspomniano wyżej, właściwy sposób poruszania się w dużym stopniu wpływa na ogólną postawę i kondycję kręgosłupa. Kolejnym czynnikiem jest wybór butów. Niewygodne, za ciasne lub zbyt obszerne czy zbyt twarde buty mogą powodować ból, a także trwały uraz. Podobnie kwestia przedstawia się w przypadku nagminnego i codziennego chodzenia w obuwiu na bardzo wysokich obcasach. Powinno się od czasu do czasu dać „odpocząć” stopom, nosząc płaskie buty, a w mieszkaniu poruszać się boso. Autor hallux.pl