Haki - ich rodzaje i najważniejsze metody zastosowania

  • Posted on: 22 March 2018
  • By: addmean
Takiego typu przedmiot jak hak, kojarzy nam się przede wszystkim z typem uchwytu w kształcie dosyć silnie zaokrąglonej literki "C" przymocowanej do końca mocnej liny, o którą zaczepiamy różnego rodzaju łańcuchy.
haki
Author: raneko


Później mechanizm, do którego napomknięta lina bywa zamocowana napręża się no i unosi to, do czego owe łańcuchy były zamocowane, a co zwykle bywa niewiarygodnie ciężkie. Tymczasem rodzajów haków istnieją całe dziesiątki a samych zastosowań do nich istnieje jeszcze więcej.


Haki występują w bardzo sporej liczbie odmianach, nie tylko powiązanych wraz z materiałem wykonania, lecz również ich wytrzymałością, czy dosłownie samym kształtem oraz formą ich zabezpieczeń. W obecnej chwili najmocniej popularnymi rodzajami haków są: haki z uchem skonstruowanym ze stali typu węglowego lub typu stopowego malowanej, tak zwane haki samozatrzaskowe ze stali stopowej (w wielu wypadkach występują w kilku postaciach), tak - hiperłącze - zwane haki kontenerowe rodzaju CWH, czy takie do skracania wraz z uchem, takie z przegubem malowane, tak nazywane "łańcuchowe" zrobione ze wspomnianej stali stopowej, oraz tak nazywane haki obrotowe z łożyskiem typu kulkowego, czy takie bez łożyska obrotowego. Warto tutaj po dodawać, iż poza napomkniętymi przed chwilą możemy również wyróżnić tak zwane haki (łącze) do przyspawania, a także haki posiadające mechanizm zwalniający ładunek. Na sam koniec dodajmy, iż żaden hak tak naprawdę nie obejdzie się bez pewnych elementów, które go utrzymają i zagwarantują jego najbezpieczniejsze użycie.
Dla tego konkretnego celu ukazały się tak zwane szakle, które to umożliwią nam bez problemowe przyczepienie haka, a także tak naprawdę umożliwią na jego odpięcie w razie jakiejś niebezpieczniejszej sytuacji, gdyby zabezpieczenie naszego samego haka "nawaliło".