Garść faktów maszynach rolniczych

  • Posted on: 2 February 2018
  • By: addmean
W krajach Europy Zachodniej wprowadzenie maszyn do rolnictwa rozpoczęła się już w XIX wieku. W naszym kraju zeszło się z tym trochę dłużej. Mimo danego opóźnienia nasze rolnictwo naprawdę szybko było w stanie dogonić rolników z Europy Zachodniej. Aktualnie nie ma już gospodarstw rolnych, w których większość zadań realizowana jest ręcznie.


maszyna rolnicza
Author: F. D. Richards
Source: http://www.flickr.com
Wprowadzenie mechanizmów do prac w rolnictwie nie tylko ułatwiło ciężką pracę powiązaną z pracą na roli i hodowaniem bydła oraz trzody chlewnej, ale sprawiło też do wzrostu efektywności gospodarstw tego typu. Aktualnie w przeważającej części gospodarstw normą jest posiadanie przynajmniej ciągnika.

Większa część maszyn rolniczych to maszyny pochodzące od tak profesjonalnych producentów, jak amerykański koncern Case czy niemiecki Deutz. Na naszych polach pracuje coraz więcej traktorów obu tych producentów. Niestety, nawet najlepsze ciągniki posiadają to do siebie, że zdarzają się im przeróżnego rodzaju problemy. Pojawia się więc pytanie stawiane przez ludzi pracujących na roli: gdzie można nabyć części Case (dalej) czy części Deutz (firma Mechanik sc). Części Case dostępne są na terenie naszego kraju, tak samo zresztą, jak części Deutz. Polscy użytkownicy maszyn wyprodukowanych przez oba te koncerny bez żadnego kłopotu dostaną na terenie naszego kraju niezbędne im, wartościowe części do ciągników bądź kombajnów.

Mimo wszystko większość prac w gospodarstwach rolnych realizowana jest obecnie różnego rodzajami maszyn rolniczych. Ostatnio żaden już rolnik nie sieje zboża rękoma lub siewnikiem konnym. Wszystkie maszyny stosowane w gospodarstwach rolniczych są zasilane silnikami mechanicznymi. Wiele prac takiego rodzaju zostało mimo wszystko zautomatyzowanych. Nawet pojenie bydła może być sterowane przez maszyny.


rolnictwo
Author: Fredrik Alpstedt
Source: http://www.flickr.com
Nikt chyba nie ma cienia zwątpienia, że mechanizacja rolnictwa o wiele bardziej ułatwiła pracę na polu. I zwiększyła osiągane przez nie zyski. Wprowadzenie maszyn rolniczych dało korzyść mimo wszystko nie tylko rolnikom, ale pośrednio nam wszystkim. Dzięki maszynom rolnicy są w stanie produkować znacznie więcej żywności, w efekcie nikt z nas nie ma kłopotu z zakupem podstawowych artykułów do jedzenia, takich jak przykładowo chleb, czy mięso.