Filtr paliwa w fordzie focusie – z jakiej przyczyny trzeba go zmieniać i w jaki sposób to robić?

  • Posted on: 11 July 2018
  • By: addmean
W przypadku każdego pojazdu od czasu do czasu możemy spotkać się z rozmaitymi awariami. Mogą one być spowodowane zwykłym zużyciem się pewnych elementów pod wpływem użytkowania. Kiedy niektóre elementy w naszym pojeździe szwankują, trzeba zakupić nowe. Jedną z ważnych części w każdym pojeździe jest filtr paliwa. Ford focus, podobnie jak każdy samochód, wymaga jego regularnej wymiany. Z jakiej przyczyny i w jaki sposób trzeba to robić? Zaraz się przekonamy.

Samochód sportowy
Author: Rick Flores
Source: http://www.flickr.com
Części Ford są w Polsce dosyć łatwo dostępne, a ich koszt jest przystępny. Jeżeli mamy auto na gwarancji należy korzystać w głównej mierze z autoryzowanych stacji obsługi. Zazwyczaj to właśnie specjaliści w takich punktach najlepiej doradzą nam, jakie części trzeba zmienić. Takie rozwiązanie wydaje się najbardziej rozsądne, bowiem mamy pewność, że zaoferowane nam elementy są dobre jakościowo i bez wątpienia będą najlepsze dla naszego typu auta, a równocześnie nie stracimy posiadanej gwarancji na samochód. Tutaj także możemy nabyć inne produkty, takie jak niezbędne płyny eksploatacyjne oraz oleje silnikowe (przykład: , nowe akumulatory lub właściwe ogumienie.

Rozpocznijmy od tego, jakie jest zadanie filtru paliwa. Jest to część wyglądająca z reguły jak metalowa puszka, odpowiada za trwałość układu wtryskowego. Jej funkcja opiera się na zatrzymywaniu zanieczyszczeń oraz cząsteczek wody. Wymiana filtra paliwa jest przymusowa, albowiem jej zlekceważenie może w najgorszym wypadku prowadzić do kłopotów z silnikiem. Sama wymiana nie powinna sprawić żadnych trudności. Można ją bez przeszkód wykonać we własnym garażu, trzeba tylko mieć orientację, w jaki sposób to przeprowadzić. Pierwszym krokiem jest znalezienie filtra, który w fordzie focus raczej będzie widoczny. Wystarczy wobec tego odkręcić stosowne opaski, które ściskają przewody, by wyciągnąć stary filtr i następnie zamontować nowy. Pamiętajmy o zabezpieczeniu przewodów, by nie dopuścić do wylania się paliwa. Najistotniejsze są kierunki przepływu i przewody, które muszą być starannie zamontowane. W sytuacji, gdy nie znajdziemy oznaczeń kierunków, jako, że nie każdy producent nanosi takie informacje, musimy pamiętać w jakim ułożeniu był poprzedni filtr.

Odwrotnie zamocowany nie zadziała. Filtr trzeba też mocno dokręcić. Jeśli poprawnie wymieniliśmy niniejszą część, auto powinno bez trudności odpalić.

Silnik samochodu
Author: LiteWriting aka Loreen72
Source: http://www.flickr.com
Jak często wymieniamy filtr? Najwłaściwiej jest kierować się instrukcjami producenta. Jeżeli nasz pojazd nie jest nazbyt eksploatowany i nie ma dużego przebiegu, należy to zrobić po kilku latach jeżdżenia. Pamiętajmy jednak o tej ważnej czynności, gdyż jeśli przegapimy ostatni moment, skończy się to fatalnie dla auta. Im dłuższa praca filtra, tym silnik otrzymuje coraz mniej paliwa.

Rzecz jasna części zamienne (czytaj pełen raport na do pojazdów możemy zakupić również samodzielnie. Jednak również i w tym przypadku należy zwracać uwagę nie tylko na cenę, lecz także jakość kupowanych elementów. Bardzo dużo kierowców korzysta ze sklepów internetowych, w których zazwyczaj jest bardzo różnorodny asortyment, dlatego z całą pewnością wszyscy znajdą właściwy element do swego pojazdu. Zależnie od zgromadzonego budżetu, można wybrać tańsze bądź droższe części, gdyż współcześnie mnóstwo firm produkuje różne podzespoły. Samodzielnie musimy kupować części także w przypadku, kiedy pragniemy dokonać sami niewielkiej naprawy samochodu. Często bowiem okazuje się, że usterki są na tyle niewielkie, że nie ma sensu tracić pieniędzy na mechanika samochodowego. Sposobności mamy więc wiele!