Czym jest pit 11? Co uczynić, jeżeli pracodawca nie dostarczy nam takiego dokumentu? Czy pomimo tego trzeba się rozliczać z urzędem?

  • Posted on: 23 June 2018
  • By: addmean
Pit 11 to dokument, który musimy dostać od naszego pracodawcy do ostatniego dnia lutego. Znajdują się na nim nasze dochody z zeszłego roku. Na tej podstawie wypełniamy deklarację podatkową oraz przesyłamy do odpowiedniego urzędu skarbowego.


Wiadomo już co zrobić z pit 11, a co jeżeli takiego dokumentu pracodawca nam nie dostarczy? Czasami dzieje się tak.


firma
Author: Ministerio de Relaciones Exteriores
Source: http://www.flickr.com


Czasem to sprawa zwykłego niedopatrzenia i w szybkim czasie wszystko się wyjaśnia, kiedy zgłosimy brak tego dokumentu pracodawcy. Jednak czasami sytuacja jest taka, że pracodawca zwyczajnie nie przesłał takiego dokumentu i nie zamierza tego uczynić - co zrobić z pit 11. Oprócz przesłania takich informacji do osoby zainteresowanej, pracodawca musi również (sprawdź nas) przesłać je do urzędu skarbowego. Gdy robi to w wersji elektronicznej to tutaj również ma na tą czynność czas do końca lutego.
Należy wiedzieć, że mimo tego, iż nie dostarczono nam tego typu dokumentu, to rozliczenie roczne pit musimy zrobić. To konieczność. Oczywiście powinniśmy zawiadomić urząd skarbowy o tym, iż nie dostaliśmy tego dokumentu. Taki urząd może wykonać kontrolę w danym zakładzie pracy oraz sprawdzić czy faktycznie pracodawca nie dopełnił swoich obowiązków -> . Może również (jesteśmy tutaj) ukarać konkretnego pracodawcę karą pieniężną. Niestety jeżeli ciągle nie otrzymamy tego dokumentu, to nie upiecze nam się rozliczenie roczne PIT. Musimy sami obliczyć podstawę opodatkowania i podatek, jak również dołączyć do deklaracji napisany przez nas dokument, jaki wyjaśni całą sytuację.


To powinno pomóc rozwiązać problem. Jedno jest pewne, nie możemy unikać obowiązku rozliczenia się z fiskusem. Najlepiej, gdy na wypadek jakichś nieporozumień osobiście napiszemy wyjaśnienie.