Czy ma sens długoterminowy wynajem samochodu? Czy może lepiej skorzystać z leasingu? Sprawdź korzyści i wady obu opcji

  • Posted on: 21 August 2018
  • By: addmean
Wynajem na długi termin samochodów jest dość popularny w państwach zachodnich, natomiast Polsce też coraz częściej słychać o leasingu auta. Jednak czy takie dwa pojęcia są tym samym? Co różni leasing od tego typu wynajmu oraz co będzie lepsze?
Wynajem długoterminowy samochodów to płatne korzystanie z pojazdu w dłuższym okresie czasu. Najemca więc deklaruje się płacić co miesiąc określoną kwotę za możliwość korzystania z auta. Dokładny zakres czasowy oraz inne ważne informacje reguluje umowa, która zawarta jest pomiędzy klientem a firmą, która udostępnia pojazd. Często w momencie zawierania takiej umowy, stawki są lepsze dla klienta, który decyduje się na użytkowanie auta w dłuższym czasie.
auto
Author: GPS 56
Source: http://www.flickr.com


Z pewnością będą korzystniejsze niż dla klienta, jaki wynajmuje samochód na kilka dni. W czasie korzystania z samochodu, w czasie trwania takiej umowy, najczęściej wypożyczalnia musi się zobowiązać do przestrzegania paru kwestii. Pierwsza z nich to ciągła opieka pojazdu. Znaczy to, że dla przykładu wymiana ogumienia na zimowe, konieczny przegląd jak i serwis samochodu jest po stronie firmy, jaka udostępnia samochód. Jakaś awaria i mająca z nią związek naprawa, również jest po stronie, która wypożycza pojazd. Można wymienić również kolejne sprawy, dajmy na to ubezpieczenie auta lub organizacja samochodu zastępczego w razie wypadku. We wszystkich takich kwestiach firma, która świadczy wynajem długoterminowy aut zobowiązana jest do takiej usługi - Wynajęcie pojazdu na długi termin jest mniej kosztowną alternatywą wobec leasingu. Przez to zyskuje coraz większe grono zwolenników w naszym kraju. Na pewno jest to coraz bardziej popularna forma użytkowania samochodu w firmach, w jakich auto to narzędzie pracy.
Oczywiście, że jeżeli auto jest intensywnie użytkowane, to wymaga okresowej wymiany. Dlatego też, tańszy od leasingu wynajem długoterminowy, świetnie się sprawdza w tego typu przedsiębiorstwach, gdzie auto cały czas powinno być sprawne. Koszty tego typu wynajmu zależą od kilku czynników. Przede wszystkim, od tego o czym wspomnieliśmy wcześniej, to znaczy im dłuższy czas wynajęcia pojazdu, tym lepiej. Następnym czynnikiem będzie tu klasa samochodu, czym lepsza, tym więcej zapłacimy. Ważna jest też tak zwana kilometrówka, czyli im mniejszy limit zostanie ustalony, tym cena będzie lepsza.