Czy herbata dobrze wpływa na zdrowie - wady i zalety oraz parę słów o earl grey

  • Posted on: 29 August 2018
  • By: addmean
Kiedy zrobi się chłodno lub czujemy się chorzy, często sięgamy do gorącą herbatę z dodatkami. Liczymy na to żeby nas rozgrzała i usunęła wszelkie niepożądane objawy. Niektóry ludzie spożywają ją wręcz nałogowo. Czy jest to zdrowe?

herbata
Author: insatiablemunch
Source: http://www.flickr.com
Jeżeli twoja ciocia lub babcia namawiały cię do picia herbaty po obiedzie, miały rację. Niektóre związki zawarte w tym napoju usprawniają pracę jelit oraz zapobiegają biegunkom. Dodatkowo działają moczopędnie, dzięki czemu nasz organizm jest oczyszczany z toksyn. To nie jedyne zalety herbaty. Ma w swoim składzie mnóstwo przeciwutleniaczy, uważa się nawet, że przeciwko nowotworom. Dzięki zawartej w niej teinie, działa pobudzająco, a organizm reaguje podobnie, jak na kofeinę. Doskwiera ci ból głowy?

Napij się herbaty, która likwiduje tę dolegliwość. Istnieje wiele jej odmian, czerwona wspomoże odchudzanie, zielona oczyszcza organizm, czarna będzie perfekcyjna dla miłośników mocnej herbaty, natomiast biała będzie najlżejsza. Jeśli kochasz owoce, z całą pewnością powinieneś wybrać smaki owocowe. Należy wspomnieć o wyjątkowym smaku herbaty earl grey. Specyficzny aromat to działanie bergamotki - rośliny, której małe kwiaty zbiera się i robi ekstrakt. Earl grey ma w składzie naprawdę mocne przeciwutleniacze, dodatkowo pobudza i dodaje energii - sklep Magia Orientu.

Poza tym po pożyciu tego rodzaju herbaty mamy zdecydowanie lepszy nastrój. Pomoże także w kłopotach żołądkowych oraz poprawi pracę jelit. Posiada fluor, więc wzmocni zęby i ochroni je przed próchnicą. Zwalcza również infekcje występujące w jamie ustnej. Świetnie smakuje z odrobiną mleka. Oprócz wielu zalet, herbata ma i wady, z którymi zdecydowanie należy się zapoznać. Przede wszystkim możesz się bardzo od niej uzależnić.


Objawem uzależnienia nie będzie tylko picie wielu filiżanek dziennie. Objawia się nadmierne pobudzenie i poczucie nieuzasadnionego lęku. Jeżeli spożywasz naprawdę dużo takiego rodzaju napojów, twoja pamięć może ulec pogorszeniu. Jednym z najpopularniejszych połączeń jest herbata z dodatkiem cytryny. Nie jest to zdrowe i może sprzyjać powstawaniu choroby Alzhaimera. Dodatkowo popijanie leków herbatą może osłabić działanie bądź przeciwnie - zwiększyć, co prowadzi do powikłań.

W przypadku herbaty, podobnie jak w rzeczywistości wszystkiego, potrzebny jest umiar. Picie jej litrami nie przyniesie niczego dobrego. Należy wiedzieć, że najlepszą ilością są dwie filiżanki. W przeciwnym razie zamiast pomagać, napój będzie. Dbaj o zdrowie i wypijaj zalecane ilości.