Chip tuning jako pozytywne zmiany w samochodzie

  • Posted on: 17 January 2018
  • By: addmean
Chip tuning jest w stanie być źródłem szeregu korzystnych zmian w naszym pojeździe. Tak długo jak z mocy i momentu korzystamy z umiarem i mądrze, a przeróbka jest wykonana w granicach możliwości i wytrzymałości konstrukcyjnej pojazdu to chip tuning ma sens.


Chip tuning jest odmianą oprogramowania komputera sterującego silnikiem. Jeśli wóz ma duży przebieg i jest generalnie podniszczony, to nawet jeśli silnik jest sprawny, to do tuningu trzeba podchodzić rozważnie. Większe moce to większe obciążenia układu napędowego. Dobrym pomysłem jest w takim przypadku całkowity przegląd przed tuningiem, wymiana hamulców, pasa rozrządu, ewentualna regeneracja, czy też wymiana turbosprężarki i skontrolowanie i dokręcenie wszelkich opasek rur powietrza.


pracy
Author: David Wilson
Source: http://www.flickr.com


Chiptuning to zabieg polegający na wyeliminowaniu ze sterownika jednostki napędowej seryjnego projektu i zastąpienie go oprogramowaniem dostarczonym przez tunera. Ze względu na potencjał turbosprężarki, nowe mapy wyznaczone do silników wysokoprężnych zwykle koncentrują się na podniesieniu ciśnienia doładowania, również wtryskiwaniu większej ilości paliwa do cylindra. Banalny zabieg jest o tyle efektywny, że umie kompletnie przekształcić charakterystykę rozwijania mocy, zagwarantować dużo wyższą siłę motoru i czasami zoptymalizować efekty spalania.
rowery
Author: Mermaid Properties Sp. z o.o.


Ażeby poddać wóz takiej przeróbce, musi być zadbany. Trzeba pamiętać o zmianie oleju, filtrów i wkładów, również używać paliwa z pewnych stacji.


Po tuningu samochód zyskuje na mocy co najbardziej przydaje się przy wyprzedzaniu. Modyfikacje trzeba jednak czynić mądrze, nie narażając motoru na nadmierny trud.