Auto zastępcze - kiedy ubezpieczyciel ma obowiązek zwrócić nam pieniądze za wynajem pojazdu?

  • Posted on: 22 June 2018
  • By: addmean
Wypadek samochodowy, czy nawet kraksa, łączą się, poza samym stresem, lub utratą zdrowia, ze sporymi stratami materialnymi. Samochód bowiem, to dla wielu z ludzi sprawa bardzo dużej wagi.

Straty materialne, to nie tylko samo uszkodzenie, czy naprawa pojazdu- to także, w przypadku firm i jej pracowników, straty doświadczone z tytułu niemożliwości wykonania zleceń. Auto to narzędzie pracy dla bardzo sporej ilości ludzi- biznesmenów, przedstawicieli handlowych, czy również właścicieli firm budowlanych. Dzięki kontraktom podpisywanym z firmami ubezpieczeniowymi, mają oni możliwość uniknięcia tych strat poprzez auto zastępcze (auto zastępcze w Rzeszowie). Ubezpieczalnie biorą wtedy na siebie koszta, jakie wynikają z użytkowania takiego samochodu na czas jego naprawy.

Nie jest jednak tak, że możemy wybrać jakikolwiek samochód (sprawdź flotę od exclusive car for you) z oferowanych przez wypożyczalnie modeli. Jeśli zepsuty samochód (link tu...), to miejski kompakt, trudno będzie udowodnić wysłannikowi zakładu ubezpieczeniowego wybór szybkiej limuzyny z mocnym silnikiem i skórzaną tapicerką. Auto powinien spełniać określone wymogi- musi być tej samej, bądź niższej klasy. Również po stronie powoda leży udokumentowanie faktu, że pojazd jest nam nieodzowny do wykonywania naszej pracy, lub, ze względu na stan naszego zdrowia, jego brak spowoduje u nas konkretne straty finansowe, czy zdrowotne. Równie znaczącym argumentem, jak wykonywanie swojego zawodu, jest np. dowożenie dzieci do szkoły. Jeśli zaś używamy auta z rzadka, np. raz w tygodniu na większe zakupy, to może być niełatwo przekonać ubezpieczyciela do pokrycia za nas kosztów wynajmu.

Nie musimy tymczasem się ograniczać tylko do wypożyczalni wskazanych przez firmę w której mamy wykupioną naszą polisę. Zgodnie z prawem ubezpieczyciel nie ma prawa nam ponadto precyzować odgórnej stawki za jaką możemy wynająć auto zastępcze. Nie ma prawa ponadto nakładać granicy kilometrów, czy okresu, w jakim z samochodu będziemy korzystali. W przypadku, gdy nasza szkoda jest całkowita – samochód w skutek wypadku nie nadaje się do , lub jego naprawa jest nieopłacalna, zakład ubezpieczeń ma obowiązek nam zwrócić pieniądze za wynajem auta od chwili wypadku, aż do chwili otrzymania rekompensaty.